Oglądasz mieszkania do kupienia w Hiszpanii? Jeśli dojrzewa już w Tobie pomysł na inwestycję na Półwyspie Iberyjskim, zobacz, jak dokładniej wygląda ten proces. Pamiętaj: prawo regulujące rynek nieruchomości w Polsce i w Hiszpanii jest inne, a jako obcokrajowiec musisz dopełnić określonych formalności. A zatem jak kupić mieszkanie w Hiszpanii? Oto, jak ten proces wygląda od strony „technicznej”.
Zakup mieszkania w Hiszpanii a w Polsce: czy ten proces wygląda podobnie?
Co do zasady zarówno zakup mieszkania w Hiszpanii, jak i w Polsce to ten sam typ transakcji. Chodzi o wejście w posiadanie nieruchomości. Umowa ma więc dwie strony – sprzedającego i kupującego. W procesie na pewnym etapie uczestniczy notariusz, a za lokal trzeba uiścić określoną kwotę. Mimo to, lista rzeczy, o które trzeba zadbać od strony formalnej przy zakupie nieruchomości w Hiszpanii i w Polsce, będzie nieco inna. Warto się na to przygotować, bo inaczej… może Cię spotkać duże zaskoczenie.
Szukasz mieszkania do kupienia w Hiszpanii? Zobacz, co musisz zrobić
Krok #1: Określ swój budżet
Znalezienie odpowiedniego mieszkania do kupienia w Hiszpanii to oczywiście pierwszy krok, który musisz wykonać. Żeby ułatwić sobie poszukiwania, określ swoje możliwości budżetowe. Pamiętaj przy tym, aby nie przeszacowywać swoich możliwości. Warto też z wyprzedzeniem sprawdzić opcje finansowania. Jeśli planujesz wziąć kredyt hipoteczny, dobrze przeliczyć, ile pieniędzy może przyznać bank. Doprecyzowanie tego, ile jesteś w stanie przeznaczyć na inwestycję znacznie skróci czas poszukiwania nieruchomości.
Krok #2: Określ cel, w którym planujesz zakup mieszkania w Hiszpanii
Inne potrzeby ma osoba, która przenosi się do Hiszpanii na stałe i chce tu podjąć pracę (albo planuje stąd pracować zdalnie, grzejąc się w promieniach ciepłego słońca), a inne inwestor planujący wynajem krótkotrwały turystom.
Odmienne są też marzenia osób kupujących nieruchomość w Hiszpanii. Mieszkanie na osiedlu z basenem w pierwszej linii brzegowej? A może przestronny dom z dala od kurortów, ale z widokiem na góry i morze? To tylko kilka możliwości.
Zastanów się zatem:
- jak będziesz korzystać z zakupionego mieszkania w Hiszpanii (dom na stałe czy wynajem
wakacyjny); - jak wiele osób będzie w nim mieszkać (duża rodzina z dziećmi? para? jedna osoba?);
- co powinno się znaleźć w pobliżu (plaża? centrum miasta z dużą gamą rozrywek? a może
malownicze góry z dala od tłumów turystów?).
Te wszystkie kwestie możesz oczywiście omówić z nami – podpowiemy, na co zwrócić uwagę przy wyborze nieruchomości idealnej. Zacznij od wypełnienia formularza kontaktowego na naszej stronie i opisz, czego potrzebujesz. Porozmawiamy i znajdziemy rozwiązanie na miarę Twoich potrzeb!
Pamiętaj: u nas jako kupujący nie płacisz prowizji za przygotowanie ofert ani za pomoc w znalezieniu mieszkania!
Krok #3: Wyrobienie paszportu – niezbędny do zakupu mieszkania w Hiszpanii!
Do Hiszpanii możesz przylecieć, posługując się jedynie dowodem osobistym. W końcu jesteśmy w Unii Europejskiej. Ale kupienie mieszkania w tym kraju to już „grubsza sprawa”. Dlatego zawczasu wyrób sobie paszport. Tak przyspieszysz załatwianie formalności.
Krok #4: Uzyskanie numeru NIE przy zakupie mieszkania w Hiszpanii
Numer NIE to numer identyfikacji podatkowej w Hiszpanii. Będzie potrzebny nie tylko podczas zakupu nieruchomości, ale i przy wszelkich formalnościach w tym kraju – np. związanych z rozpoczęciem pracy, zakupem samochodu i w wielu innych sytuacjach.
Jak wyrobić hiszpańskie NIE? Pomożemy Ci w tym krok po kroku – z nami poradzisz sobie, nawet jeśli nie znasz ani słowa po hiszpańsku!
Krok #5: Założenie hiszpańskiego konta bankowego
Nie kupisz mieszkania w Hiszpanii bez rachunku w banku w tym kraju. I nie! Konto w polskim oddziale banku Santander nie wystarczy, mimo że to hiszpańska marka 😉
Co jest potrzebne do założenia konta w Hiszpanii? Niezbędne minimum to:
- numer NIE;
- paszport;
- aktualne zeznania roczne PIT;
- oświadczenie podatkowe;
- udokumentowane dochody za ostatnie 6 miesięcy;
- informacja kredytowa – raport BIK z Polski.
Pamiętaj: każdy bank ma swoją politykę, dlatego w niektórych będą potrzebne dodatkowe informacje.
Krok #6: Zakup nieruchomości w Hiszpanii
Lokal wybrany? Konto bankowe w Hiszpanii gotowe? Czas na podpisanie umowy i uiszczenie opłaty rezerwacyjnej. Zazwyczaj to kwota na poziomie 4-10 tys. euro. Gdy ją opłacisz, otrzymasz kolejny termin wpłaty – datę, do której musisz uregulować pozostałą część należności.
Na tym etapie konieczna jest jeszcze wizyta u notariusza, aby potwierdzić przejęcie nieruchomości na własność i… gotowe. Zakup mieszkania w Hiszpanii można uznać za zakończony. Trzeba jeszcze oczywiście zapłacić podatki i inne opłaty związane z transakcją – to temat, który poruszymy w innym wpisie.
Na koniec najważniejsze: nie musisz sam mierzyć się z zakupem mieszkania w Hiszpanii. W obcym kraju z innymi przepisami i nieznanym językiem mogłoby być trudno. Dlatego warto podjąć współpracę z nami. Pomożemy znaleźć lokal idealny na Costa del Sol, a potem przeprowadzimy Cię przez cały proces jego zakupu – bezpiecznie i bez stresu.
Z pasją zajmujemy się sprzedażą nieruchomości na Costa del Sol zapewniając naszym klientom obsługę na najwyższym poziomie.
Nasze usługi
- Opieka prawna
- Tłumaczenie dokumentów
- Zarządzanie nieruchomością
- Zarządzanie wynajmem
- Projektowanie wnętrz